A PAPOK PRÁTER UTCÁJA
A Práter utcát a hagyományok szerint a papnevelde kertjét művelő kispapokról nevezték el Fraternak, és később ezt formálták át Práternek. Más kutatók szerint neve az olasz prato (mező) szóból ered. Így-vagy úgy, a Körúttól az Illés utcáig húzódó bő kilométernyi utca mindkét oldalát sokáig kertek szegélyezték. A végleges kiépülés után a Práter ma felvillantja a kerület jellemző építészeti arcait, a XIX. század végének körúti hangulatát, a leromló slum negyedet, az üres grundokat, a lakótelepet és az új építésű házakat is. Az utca különleges telepét alkotják a középső szakaszon húzódó ún. „papházak”, amelyeket a katolikus egyház épített 1911-ben.
A kerület egykori lakosa, a színészlegenda, Benkő Gyula így mesélt erről: „a Práter utca és a Szigetvári utca sarkán, egy kétemeletes ház második emeletén laktunk. Szegényes környék volt ez, kereskedőkkel és iparosokkal. Valamiféle átmenetet jelentett a Buda felé eső földszintes putrik és a szomszédságukban épült, úgynevezett »papházak« között, amelyek egyházi vállalkozásban épültek. Ezekben már komfortosabb lakások voltak, előszobával, fürdőszobával, a módosabb emberek lakták, orvosok, tanárok, ügyvédek: a civilizáltabb középosztály képviselői. A sor végén, ahol az építkezés abbamaradt, volt egy nagy tér – mi »papgödörnek« hívtuk -, körülbelül akkora lehetett, mint egy sportpálya, s itt töltötte szabadidejét a környék fiatalsága, közöttük én is. Futballoztunk, bicikliztünk, szaladgáltunk, éltük a gyerekkorunkat.”
Komfortosságuk ellenére a papházak sem tökéletesek, mert a Füvészkert melletti egykori mocsaras területre, cölöpökre épültek. A tartócölöpök egy része meg is süllyedt, ezért a lakások egy része szabályosan „lejt”.
Tény: a papgödör, – bár a régóta itt lakók továbbra is így emlegetik, – 1967 óta Molnár Ferenc nevét viseli.
Forrás: Práterblog, Magyar Narancs